קרדיט - pixabay

לנפש האדם סגולות ויכולות רבות, ובריאות נפשית הינה חיונית לבריאות הכללית. קיימים לא מעט סוגים של הפרעות נפשיות, כאשר אחד החמורים שבהם הוא פסיכוזה – מצב שמוגדר כבוחן מציאות לקוי. הקושי הממשי של אדם שנמצא במצב פסיכוטי להבחין בין מציאות חיצונית, מוחשית, לבין העולם הפנימי שלו, מוביל לחוסר יכולת לקבל החלטות מושכלות ולמעשה לפגיעה חמורה בכושר השיפוט. באופן טבעי מדובר באתגר מורכב במיוחד, אבל פסיכיאטר פרטי מנוסה יכול לסייע גם בהתמודדות עם פסיכוזה.

מדוע נוצרת פסיכוזה?

ישנם מספר גורמים אפשריים להיווצרות מצב פסיכוטי. גורם אחד הוא סכיזופרניה – הפרעה נפשית שתסמיניה העיקריים הם מחשבות שווא, הזיות ודיבור לא מאורגן, ולכן באה לידי ביטוי בהתקפים פסיכוטיים. גורם אפשרי נוסף הוא מחלות דמנציה ובראשן אלצהיימר. שימוש בסמים ו/או באלכוהול עלול אף הוא לייצר פסיכוזות, וכך גם זיהום או גידול במוח.

באילו מקרים חשוב לפנות לעזרה מקצועית?

נורות האזהרה הבולטות ביותר הן דיבור שאינו הגיוני, התנהגות חריגה ובפרט ביחס לאדם ולהרגלים המוכרים שלו, חוסר יכולת לארגן את המחשבה וכמובן חיבור לקוי למציאות האובייקטיבית.

חשוב להדגיש כי מצב פסיכוטי עלול לעתים לגרום לאדם לפגוע בעצמו או באחרים, ועל כן ההמלצה היא לפנות לטיפול בהקדם. בחלק מהמקרים נדרשת פנייה דחופה למיון, ולעתים ניתן לפנות אל פסיכיאטר פרטי דחוף. עוד כדאי לזכור שעקב החיבור הלקוי למציאות האדם שסובל מפסיכוזה לא תמיד יכול לסייע לעצמו, ולכן במקרים רבים נדרשת התערבות של הסביבה הקרובה.

איך מאבחנים פסיכוזה?

לעתים אבחון של מצב פסיכוטי דורש ניסיון ובדיקה עדינה ומפורטת. בהתאם, חשוב לפנות אל פסיכיאטר אשדוד שכבר טיפל באנשים שסבלו מהפרעה נפשית זו. האבחון מבוסס על בדיקה פסיכיאטרית של דרך המחשבה של האדם, קיומן של הפרעות לחשיבה ולהתארגנות וזיהוי מחשבות שווא. כמו כן ישנה התייחסות למשך הזמן של ההתקף הפסיכוטי, וייתכנו גם בדיקות גופניות על-מנת לאמת או לשלול גורמים אפשריים למצב. עוד דגש חשוב הוא בירור רמת המסוכנות של האדם, לעצמו ולסביבה.

טיפול בפסיכוזה

הטיפול בפסיכוזה מסובב בעיקרו על תרופות המשפרות את התסמינים. בחלק מהמקרים יומלץ על שהות במקום לטיפול אינטנסיבי ואף על אשפוז לפרק זמן מסוים. ד"ר אביתר שגב הוא פסיכיאטר בעל ניסיון רב המקבל מטופלים בקליניקה נעימה בפארק המדע בנס-ציונה/רחובות, ומבצע ביקורי בית במידת הצורך.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here